یک ذهن مُشَبَّک

بیدار شدم، به خواب دیدم خود را

یک ذهن مُشَبَّک

بیدار شدم، به خواب دیدم خود را

کلام الله

اَیَحسَبُ الانسانُ اَن یُترَکَ سُدی؟

گمان کرده ای بیهوده و بی تکلیف رها شده ای؟


"سوره مبارکه قیامت آیه 36"

افق

خودتان را برای یک مبارزه علمی و عملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید.

"امام روح الله"

دل گرافی

از قعر دوران آمدی تا ما یتیمان تاریخ را پدری کنی. تا آغوش گرم امت ستمدیده ای باشی که قرن ها حسرت یک دل سیر گریه را بر دل داشت.تو به ما جرات طوفان دادی...

برش کتاب

عالم امروز ما در جهتی پیش می رود که آن جهت، با نسبتی که بشر با وجود برقرار کرده، متناسب است. آن نسبت،نسبت غلبه و تسلط و تملک و دائرمداری بشر است. اصلا اندیشه دائرمدار بودن بشر و تسلط و تملک از تفکر غربی جدا نیست و از فرانسیس بیکن گرفته تا ژان پل سارتر ادامه دارد. از این رو ،اندیشه قدرت و تملک اختصاص به سوداگران سیاسی و اقتصادی ندارد بلکه بنیاد آن در اندیشه نجیب ترین،شریف ترین، ساده ترین و عمیق ترین فیلسوفان غرب پرورده شده است.
درباره غرب/رضا داوری اردکانی
شهدائنا عظمائنا

خُطَّ الموت علی وُلد آدم مخطّ القلادة علی جیدالفتاة.اَلا مَن لَحِقَ بی اُستُشهِد و مَن تَخَلَّفّ عن الرکب لَم یَبلُغِ الفتح


beyzai.ir

حال روز

در گِل بمانده پای دل...

زن ایرانی-زن اسلامی-زن انقلابی

چهارشنبه/ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
زن با نقاط قوت زنانه خود - که خدای متعال در وجود او به ودیعه گذاشته است و مخصوص زن است - همراه با ایمان عمیق، همراه با استقرار ناشی از اتکا به خداوند ، و همراه با عفت و پاکدامنی - که فضای پیرامون او را نورانیت میبخشد - میتواند در جامعه یک نقش استثنایی ایفا کند. هیچ مردی قادر به ایفای چنین نقشی نیست.مثل کوه استواری از ایمان ، در عین حال مثل چشمه جوشانی از عاطفه و محبت و احساسات زنانه ، تشنگان و محتاجان نوازش را از چشمه صبر و حوصله و عاطفه خود سیراب میکند.انسانها در چنین آغوش پر برکتی میتوانند تربیت شوند.

اگر زن با این خصوصیات در عالم وجود نبود ، انسانیت معنا پیدا نمیکرد.

تاریخ پرفراز و نشیب ملت ایران همواره با دلاوریها و رشادات شیرمردانی همراه بوده. اما تاریخ اوج این جان نثاریها از زمانی آغاز شد که حکومتی اسلامی،آن هم اسلام نابی که امام روح الله به ار مغان آورد و ملت محنت زده را در آغوش گرم خود گرفت، در ایران مستقر شد.

وقتی زن ایرانی نقش خود را فرای تصوری که رایج بود در جامعه شناخت و به این باور رسید که میتواند چه نقش عظیمی در تربیت نسلی مجاهد داشته باشد، رشادت های جوانان نو آشنا با اسلام ناب هم اوج گرفت.جوان نسل انقلاب مام وطن را بیش از هر زمان دیگری دوست میداشت زیرا به عینه تاثیر این استقرار حکومت اسلامی را  در خانواده و خواهران و مادر خود نیز میدید.وصیت شهدای جنگ تحمیلی ما بر حفظ حجاب زن مسلمان نیز میتواند حاکی از همین مساله باشد.زیرا عمل به ظاهر ارزش هم خود در نهایت موجب درونی شدن آن میشود.

زن بعد از درک عمق  و مفهوم این ارمغان ، مادری شیرزن شد که فرزند خود را برای رفتن به جبهه آماده  میکرد. خواهری شد که در پشت جبهه تدارکی برای برادرانش ببیند.پرستاری شد که زخمهای تن جوانش را تیمار کند.داغ دیده ای شد که از دادن عصاره جانش به خود افتخار کرد و شکوه ای نکرد.زیرا با لذتی ورای این آلام آشنا شده بود.

در مقابل زنان تاریخی قبل تر بودند که بهترین آنان بعنوان سوگلی فلان شاه در تاریخ ذکر میشدند. و یا مادری بیرحم و نامهربان چون مهدعلیا  و یا زنی فاسد چون فرح ملکه بودند.حقیقت هرچه فکر کردم نتوانستم زنی در این تاریخ پر از درد ایران پیدا کنم که الگویی برای نسل بعدش شده باشد.

اما اینها هرگز بطور مطلق تقصیر زن نبوده.بلکه همواره نگاه ابزاری به زن بوده که مانع از شناخت نقش صحیح  او در جامعه میشده.

درست است که همواره در بافت مذهبی تر جامعه زنانی بوده اند که از کمالات چیزی کم نداشته اند.اما بطور کلان و اغلب همواره نگاه مستثمرانه به زن وجود داشته که متاسفانه در دوره هایی مانند اواخر قاجار و حکومت ننگین پهلوی شدت میگیرد.

زن انقلابی نقش خود را درک کرد.به این باور رسید که تواناییهای بسیار فراتر از اکنون دارد و همه آنها تنها در محیطی به منصه ظهور خواهد رسید که چنین نقشی برای زن شناخته و پذیرفته شده باشد.و انقلاب ما این زمینه را فراهم کرد.آن زن محنت زده و غمبار قبل اکنون زنی بود که سختیهای بیشتری به جان میخرید اما خود راضی بود.داغ میدید اما دم نمیزد و صبر پیشه میکرد و در یک کلام زینب وار عمل میکرد...

اما اکنون با زن ایرانی چه کرده اند؟سه دهه بعد از انقلاب زن به کدام قهقرا قرار است که کشیده شود؟

ترجیح "مادر شهید" بر حرفهای "احمد شهید"

معاونت امور زنان: حضور زنان در استادیوم ها حسن دارد

  • ۹۲/۱۱/۲۳
  • ساجده ابراهیمی

دیدگاه (۱)

  • سر-زمین(یگانه)
  • یک موقع هایی هم هست که شدیدا به این میرسم که اگر اینقدر این ضد ارزش ها پررنگ شده اشکال از ما ارزشی هاست، که کم گذاشته ایم، که ارزش هایمان را بلد نکرده ایم و فقط در یک همایش مذهبی، در یک شهر مذهبی، در چارچوب و دیوارهای مذهبی فرو رفته ایم و فریاد وامذهبا سر داده ایم...
    البته نهی نمیکنم کارهای خیلی ها را ولی این خیلی ها کم اند، این خیلی ها باید همه شود ، باید برسد در بطن جامعه، متن جامعه...تا همه بفهمند که وقتی میگویی، فلان شهر اسلامی است، نه یعنی ، فقط و فقط قم!!
    پاسخ:
    پاسخ: بله متاسفانه قشر ارزشی جامعه بشدت درونگراست. مشکل عدیده اینه که ما افراد زیادی داریم که خودشون رو مذهبی میدونن اما تنها وجهه فردی دین رو میبینن و طبیعتا کار تو حوزه اجتماعی بر دوش عدع معدودی می افته ک بهرحال نمیشه انتظار زیادی داشت..